Vadeli Hesap ile Siz de Kazanın

cepteteb

Vadeli mevduat hesabının, banka hesabına yatırılan paraya, belirli bir zaman sonunda belli bir oranda faiz kazandıran hesap olduğunu bilmeyen yoktur. Vadeli mevduat hesaplarından faiz kazanabilmek için yatırılacak olan para, vade sonuna kadar çekilmeden hesabınızda kalmalıdır. Vadesinden önce banka hesabından para çekildiğinde hesabın vadesi bozulmuş olur ve bu da hesaba faiz kazandırmaz.

Son senelerde oldukça sık duyulan e-vadeli hesap sistemleri, hem yüksek faiz oranları hem de işlem kolaylığının sayesinde pek çok kişinin bu yöne ilgisini çekmeyi başarmıştır. Özellikle de küçük yatırımcıları ve birikim yapmayı hedefleyen kişileri e-vadeli Hesap dediğimiz bu yeni vadeli hesap türünden fazlaca memnundur.

Yakın zamanda yaşanan döviz yükselişlerinde, Merkez Bankası bunu durdurabilmek ya da yavaşlatabilmek için faiz oranlarını yükseltmişti. Mevduat hesaplarına oldukça yüksek bir faiz artışı getirmekte olan bu karar, e-vadeli hesap faiz oranlarını da etkilemiş çok fazla yukarı çekmiştir.

Vadeli mevduat hesaplarının faiz oranları %4 ile %6 arasında değişirken, e-vadeli mevduat hesaplarının faiz oranları ise %8 ile %12 arasında değişmektedir. Haliyle de bu durum, akıllara bu farkın nedenlerinin ne olduğu sorusunu da getirmektedir. e-vadeli hesaplar, banka müşterilerinin, bankanın internet şubeleri üzerinden kendilerinin açmış olduğu bir vadeli hesap türüdür. Kısacası bankaya herhangi bir sabit gider masrafı olmadığı için, bu tür giderleri kısmanın avantajını faiz oranlarına yansıtmasından kaynaklanmaktadır.

Banka müşterilerinin e-vadeli hesap açmak için banka şubesine gitmesine gerek kalmıyor, internete bağlı olan her hangi bir bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet üzerinden de bankacılık sistemine direk giriş yaptıktan hemen sonra iyi bir faiz getirisi olan vadeli hesabını açabiliyor. Paranıza para kazandırmanın en emniyetli yolu için vadeli hesaplar için en iyi faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanızı ve mukayese etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın