Kentsel dönüşüm yasasından yararlanmak istiyorsanız

Kentsel dönüşüm yasasından yararlanmak istiyorsanız

Geçtiğimiz yıl kabul edilen yasa ile birlikte artık kentsel dönüşüm için vatandaşlar da bireysel olarak müracaatta bulunabilecek. Çünkü ülkemizde risk taşıyan pek çok bina mevcut ve devletin hepsine yetişmesi mümkün görünmüyor.

Peki kentsel dönüşüm yasasından yararlanabilmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Bu konuda ilk yapılması gereken deprem risk raporu almak. Ancak bu raporun bakanlık tarafından lisans verilmiş bir kurumdam alınması gerekmekte, aksi takdirde bakanlık onayı alamaz ve kentsel dönüşüm yasasından yararlanamayız.

Bina sakini olarak sadece bir tek kişinin bile deprem risk raporu almak için başvuruda bulunması yeterli olmaktadır. Deprem risk raporu binamızın riskli olduğu tespitini yaparsa işte o zaman rapor bakanlığa gider, onaylanır ve oradan da tapuya bildirilir. Bundan sonra yapılması gereken ise binanın yeniden yapılması için hangi inşaat firması ile hangi şartlarda anlaşılacağına karara vermek. 2/3 çoğunlukla bina ortak karar protokolü imzalanabilirse herşey yolunda gider.

Siz de bu süreç içerisinde bakanlığın anlaşma yapmış olduğu bankalardan %0.35 faizle kentsel dönüşüm kredisi almak için başvurabilirsiniz. Bu faiz oranı yasadan yararlananlar için özel olarak verilmekte. Kredi almak istemeyene bakanlık kira yardımı da yapmakta. İsteyene kredi, isteyene kira desteği. Parasal konular da  hallolduktan sonra artk anlaşmış olduğunuz kentsel dönüşüm firması size her aşamada danışmanlık edecektir.

Comments
  1. EsenlerGençlikMeclis |
  2. Aykut Erdoğdu |

Bir Cevap Yazın