Borsa Nedir, Ne Değildir, Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Hisse senetleri ile birlikte andığımız borsalar, en köklü finans piyasalarındandır. Aynı zamanda dünya ekonomisi üzerine de birçok katısı bulunmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesini söylemek gerekirse; likidite sağlama, şirketlere kaynak sağlama, piyasalarda tek fiyat oluşumu sağlama, şirketlerin tanınmasını sağlayarak güveni sağlama gibi birçok görevi bulunmaktadır. Bu görevler göz önünde bulundurulduğu zaman ise borsaların, kumar veya bahis oyunu oynanan yerler olmadığı anlaşılacaktır.

Borsa, ticarete konu olan mal ve evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır. Kurumsal olmalarının nedeni, kendilerine özgü özellikler barındırmalarıdır. Örneğin borsaya girmek için yerine getirilmesi zorunlu olan bazı faktörler vardır. Piyasa denilmesinin nedeni ise, ticaret konu olan malların alınıp satıldığı yerler olmalarıdır. Hisse senetleri ile birlikte anılan borsalarda başka yatırım araçları da işlem görmektedir. Tahvil, bono gibi diğer kıymetli evraklar; altın, gümüş, tarım ürünleri, petrol gibi emtialar; dövizler borsada işlem gören diğer yatırım araçlarıdır. Borsalarda aynı zamanda vadeli işlemler de yapılmaktadır.

Borsaların kesinlikle bir kumarhane olmadığını, kendine özgü kurallarının olduğu kurumsal piyasalar olduğunu biliyoruz. Peki, borsa nasıl oynanır?

Stock market graphs.

Borsa işlemleri günümüzde internetten yapılmaktadır. Bu sayede eskiye göre çok daha hızlı ve kontrollü işlemler yapılabilmektedir. Anlık piyasa takibinin de internet üzerinden yapılması ve meydana gelen değişimler karşısında yatırımların yönetilmesi kolaylıkla yapılabilmektedir. Borsada işlem yapmaya başlamak için öncelikle borsa bilgisine sahip olmak gerekir. Borsada nasıl işlem yapıldığı, yatırım araçlarının neler olduğu ve nasıl işlem gördüğü gibi konularda bilgi sahibi olunmalıdır.

Borsa bilgisine sahip olunduğu düşünülecek olursa, öncelikle bir banka veya aracı kurumdan vadesiz yatırım hesabı açtırılmalıdır. Bu amaçlar bu kurumlara gidildiğinde yetkili size bazı evraklar verecek ve gerekli yerleri doldurup, tüm sayfaları imzalamanızı isteyecektir. Bu işlemleri yapıp evrakları yetkiliye teslim etmeniz ile birkaç gün sonunda hesabınız aktif hale gelecektir. Hesabınıza para yatırıp, kurumun internet sayfası aracılığıyla borsa işlemlerini başlatabilirsiniz.

Borsadan para kazanmak isteyen her yatırımcının kendi yatırım teknikleri olmalıdır. Kendi yetenekleri doğrultusunda ve borsadan beklentilerine göre bir borsa tekniği geliştirmelidir. Borsada işlem yapan herkesin amacının para kazanmak olduğu düşünülecek olursa, kimse kimseye kendi tekniklerinden bahsetmek istemeyecektir. Edindiğiniz bilgiler sayesinde kendinizi geliştirerek bir borsa tekniği geliştirmeniz ise mümkündür. Borsanasiloynanir1.com/Borsa-Teknikleri yazısından bilgi alabilirsiniz.

Comments
  1. Hakan |
  2. Cemal Cetin |
  3. Ünlü Tweetler |

Bir Cevap Yazın