Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin hiçbir banka ile alakası olmayan elektronik sanal paradır. Ocak 2009 ‘da faliyete başlamıştır. Bitcoin sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki insana veya kuruluşa kolayca ödeme yapmanızı sağlar.

Yukarıdaki video ‘da bitcoin anlatılmaktadır. Videoyu izleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kullanılır ?

Bitcoinler kimsenin onayına gerek olmadan kolay bir şekilde gönderilebilinen sanal para birimidir. Kullanımı çok kolay ve basittir. Nasıl çalıştığını aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.

Bitcoin, yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme “asimetrik şifreleme”, nokta’dan nokta’ya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanır.

Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese imzalanarak gönderilir. Her kullanıcı çok sayıda adrese sahip olabilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere harcanamaz.

Her bir işlem bir veya iki saat içinde, blok zincirini uzatmaya devam eden büyük işlem gücü tarafından o anda kilitlenmiş olur. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Bitcoin ile Para Harcayabileceğiniz Yerler ?

Online oyunlar ile başlayıp forex / yatırım sitelerine kadar uzayıp gitmektedir. Genellikle yabancı siteler kullanmaktadır. Türkiye ‘de henüz çok yaygın olarak kullanılmıyor.

Aynı paypal gibi düşünün, özellikle oyun sitelerinde çok iyi işe yaramaktadır. Mesela kullanabileceğiniz bir yeri örnek gösterelim ;

Site : http://www.bitcoinwireless.com/

Ne Amaçla : Ön ödemeli yada faturalı telefonlar için dünyanın bir çok yerindeki operatörlerden kontör satın alınabilir. Türkiye’den şu an için sadece Vodafone ile 5 ve 6 TL’lik ödemeler yapılabilmektedir.

Ayrıca WordPress, Reddit gibi birçok popüler site de bitcoin kabul edilmektedir.

Bitcoin Resmi Web Sitesi (TR) : http://bitcoin.org/tr/ – /tr/ arasına en yazarsanız ingilizce dilinde görüntüleyebilirsiniz.

No Responses

Bir Cevap Yazın