Project Tango Nedir ?

Project Tango Nedir

Google akıllı telefon pazarına yepyeni bir soluk getirebilir. Project Tango adı verilen Google projesi sayesinde çevredeki nesnelerin üç boyutlu haritalarını çıkarmak mümkün olacak. Bu sayede telefonunuzla görsel ölçümlemeler yapabileceğiz. Project Tango (Tango Projesi) 5 inçlik bir Android telefon üzerinde geliştiriliyor. Telefondaki 3D sensörler, hareket algılayıcılar ve gelişmiş kamera fonksiyonu sayesinde insan gözünün bireylere sağladığı görüş açıları bir mobil cihazda olabilecek. Bunun yanında algoritmik yapısı sayesinde gözümüzle net hesaplayamadığımız obje yakınlıkları ve derinlikleri de bu akıllı telefon aracılığıyla hesaplanabilecek.

Programın geliştirilen API dosyasında şimdilik yön, hareket kabiliyeti ve derinlikle ilgili detayların üzerinde duruluyor. Bu telefon üzerinde yapılan çalışmalarda başarılı olunursa projenin android uygulamaları ve android sürümlerine entegre edilmesi bekleniyor.

Google Advanced Technology and Projects (ATAP) grubunun arkasında durduğu projenin başında Johnny Lee bulunuyor.  Lee projenin henüz taze olduğunu ancak uygulamaya geçtikten sonra insanların günlük hayatlarını oldukça kolaylaştıracağını belirtiyor.

Özellikle engelli insanların günlük yaşamlarına değer katabilecek olması Project Tango’nun birçok çevreden destek almasını sağlıyor. Amerika’nın en saygın üniversitelerinden The George Washington University, California Institute of Technology’ ye bağlı Jet Propulsion Laboratory  (Uzay Araştırma Merkezi)   ve University of Minnesota’nın projeye desteğinin yanında dünyaca ünlü elektronik ürün üreticisi Bosch’un da projeye destek verdiğini belirtelim.

Bir Cevap Yazın