Google Glass İnceleme

Google Glass tam anlamıyla sizin asistanınız olmaya aday. Bu gözlüğe üçüncü göz de demek yanlış olmaz. Bir akıllı telefonda bulabileceğiniz pek çok özellik mevcut.

Google Glass

Android işletim sistemiyle çalışıyor. Kısacası ellerinizi kullanmadan akıllı bir telefon istiyorsanız Google Glass tam sizlik.Alüminyum ve fiber karışımı esnek bir yapıya sahiptir. Glass’ı gözünüze takmadan önce titanyum kafa bandını ve bükülebilen burun desteğini kendinize göre ayarlamanız gerekiyor. Sağ tarafında bulunan bölümde ses görüntü alıcıları ve veri işlemcileri bulunmaktadır. Üzerinde yapılan parmak hareketleri ile işlem menüleri arasında geçiş sağlanıyor.

Google Glass ile yön tarifi alabilir, yüksek kalitede fotoğraf, video çekebilir, bluetooth ile paylaşımlarda bulunabiliriz. Ayrıca WİFİ sayesinde İphone ve ya android akıllı telefonumuzla bağlantı kurabiliriz. Bünyesinde pek çok uygulama barındıran Google Glass’ın en ilgi çekici uygulaması ise Google Now.

Bu uygulamaya giriş ekranından bir parmak hareketiyle ulaşabilir ve hava durumu, spor, son aramalar gibi bilgilere tek tıkla ulaşabiliriz. Bu uygulamanın marifetleri bunlarla bitmiyor, kişisel asistanımız gibi çalışarak bizi programlıyor.

Google Glass

Örneğin bir yere gideceğinizde Google Now e-maillerinize girerek, araştırarak uçuş bilgilerinizi ekrana getiriyor, şuan ki hava durumu ve gideceğiniz şehirdeki hava durumunu da size bildiriyor. Üstelik bunların hepsini siz bir şey yapmadan otomatik olarak hallediyor.

Depo alanı da cihazı bir gözlük olarak düşünürsek bir gözlüğe göre gayet iyi. Fotoğraf kalitesi de aynı şekilde. Ancak video ve fotoğraf çekerken gün ışığında, ışığın bol olduğu bir ortamda çekersek daha kaliteli sonuçlar elde ederiz. Glass ile 3 şekilde fotoğraf çekebiliriz. ‘Ok Glass, take a picture’ demek, esnedikten sonra sağ gözünüzü kırpmak ya da fiziksel kamera düğmesine bakmak. Glass’ı PC’nize bağlayarak fotoğrafları diske kopyalayabilirsiniz.

Gelen maillere sesli cevap verebiliriz ya da konuşarak bir soru sorduğumuzda aynı şekilde sesli cevap alırız ancak bunun en iyi özelliklerinden biri ise sesi kulağımıza değil beynimize vermesi bu yüzden kulaklık kullanma zorunluluğumuz ortadan kalkıyor. Sonuç olarak bu küçük cihaz teknoloji tutkunları için yeni bir eğlence haline geliyor.

Ellerimizi kullanmadan fotoğraf çekme özelliği ise bizi iki elimizi de kullandığımız maceralar sırasında fotoğraf çekmeye itiyor. Pil ömrü, taşınması gibi detaylar geliştirilmeye açık olmasına rağmen bir prototipe göre oldukça iyi iş çıkartıyor.

Bir Cevap Yazın