Avea inTouch 3 İncelemesi

Avea inTouch 3 İncelemesi

Avea markalı telefon modellerinin sonuncusu olan Avea inTouch 3 piyasaya sürüldü. Geçtiğimiz sene içerisinde cihazın 1 ve 2 modelini çıkararak kullanıcılara Android deneyimi yaşatan Avea, inTouch 3 ile çıtayı biraz daha yukarıya çekiyor. Telefon 5 MP kamera, 4.5 inç ekran, çift çekirdekli işlemci gibi özelliklere sahip. Telefonu satın almayı düşünenler için donanımsal ve yazılımsal ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirdik.Bunları değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz.

DONANIM

Avea’nın piyasaya sürdüğü son telefon olan inTouch 3 parlak plastikten oluşturulmuş yüzeyi ve yuvarlak kenarlarıyla gayet hoş görünüyor. 135mm x 67.5mm genişliğe sahip telefon 9.2mm’lik kalınlığı ve 140 gr. ağırlığı ile tek elle rahatlıkla kullanılabiliyor. 4.5 inç ekran ise 854 x 480 piksel çözünürlüğünde ve kullanıcıların beklentilerini karşılayacak düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Ekranın renk zenginliği ve parlaklığı ise üst düzeyde. Dokunmatiklere anında cevap vermesi de kaliteli bir dokunmatiğe sahip olduğunu gösteriyor.

Ekranı kaplayan alanın olabildiğince dar tutuldu gözüküyor. Cihazın üstünde ahize hoparlörü, VGA kamerası yer alırken alt kısmında 3 adet navigasyon tuşu bulunuyor. Metal görünümlü şerit ise telefona havalı bir görünüm katmış. Telefonun altında microUSB portu, üstte 3.5mm kulaklık jakı ve güç butonu ve sol kenar kısımda ses tuşları yer alıyor. Cihaz 1 GB Ram, 4 GB dâhili hafıza, 1.3 GHz çift çekirdekli işlemci, Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve HSPA gibi bağlantı özelliklerine sahip. Telefonda yer alan pusula, yakınlık, ışık ve ivmeölçer gibi sensörlerin de kullanıcıların işine yarayacağını söyleyebiliriz.

YAZILIM

Avea inTouch 3, Android 4.2.2 JellyBean işletim sistemiyle satışa sunuldu. Avea’nın özelleştirilmiş kullanımı olan uygulama, panel ve bileşeni birlikte sunan arayüzünün kullanımı ise son derece kolay. Avea Temanın, Android’in temel kullanıcı arayüzünün sınırlarını aştığını söyleyebiliriz. Örneğin; başlangıç ekranına istediğiniz kadar panel ekleyebiliyor ve daha fazla bileşen ya da kısa yol ile ekranı doldurabiliyorsunuz. Not panosu, afiş, hesap makinesi gibi özel panellerin yanı sıra kullanıcının tercihine göre boş paneller de eklenebiliyor. Ana ekranın hemen altında bulunan sabit erişim çubuğu ise değiştirilemiyor. Hızlı erişim çubuğunun üstünde mesajlar, telefon, kamera, internet tarayıcısı gibi sık kullanılan uygulamaların kısa yolları yer alıyor. Uygulama menüsüne gidebilmeniz için bulunan kısa yol ise çubuğun en sağında bulunuyor.

Telefonun uygulama menüsü de özelleştirmelerle kaliteli bir yapıya bürünmüş. Sayfa sayfa yapısı ile dikkat çeken uygulama menüsü widget ekleme sayfası ile birleşmiş gibi gözüküyor. Uygulama sekmesinde uygulamaları rahatlıkla bulabileceğiniz bir aracında olduğunu belirtelim.

Comments

Bir Cevap Yazın