Android 4.4.3 ve Sürüm Yükseltme Hakkında

Android işletim sisteminin geçmiş güncellemelerine baktığımızda her yeni güncellemenin sistemi daha başarılı kıldığını söylemek pek mümkün değil.

android

Özellikle Samsung kullanıcıları Ice Cream Sandwich sürümünden çok çekmiş ve birçok kullanıcı telefonunu upgrade yaparak önceki sürümlerini geri yüklemişti. Kullanıcılar yine benzer bir durumla karşı karşıya kalabilir.

Android işletim sisteminin son sürümü bildiğiniz gibi 4.4.2 Kit Kat’tı. Ancak 4.4.2 sonrası özellikle Samsung Galaxy S4 kullanıcılarından yoğun şikayetler gelmeye başladı. Anasayfa tuşunun problem yaratması ve ekranın geç açılması gibi sorunlar Google’ı 4.4.3’ü çıkarmaya itti. Yayınlanan bu sürümün henüz hangi model telefonlarda geçerli olup olmadığı bilinmiyor.

Google’dan geçtiğimiz günlerden gelen açıklamada artık 18 ayı doldurmuş akıllı telefonlara sürüm desteğinin verilmeyeceği belirtilmişti.  Bu noktada Google aslında bir nevi kendini baltaladı çünkü Nexus cihazların satışları artmıştı. Google’ın elinde bulunan Nexus cihazlar kullanıcılarda güncelleme sorunu yaşamayacağına dair bir güven unsuruydu.

Bu anlamda baktığımızda Google hem sağladığı işletim sistemi hem satış stratejisini ciddi anlamda gözden geçirmesi gerekiyor. Çünkü insanlar telefonlarını sürekli güncel tutmak istiyor. Apple bu anlamda kullanıcılara verdiği sorunsuz ve sınırsız destekten ötürü ailesine bir sürü yeni Apple kullanıcısı katıyor. Hatırlanacağı üzere iOS 7nin gelişinden sonra birçok kullanıcı yeni işletim sisteminin arayüzünü beğenmemişti. Kullanıcı şikayetleri doğrultusunda arka arkaya birkaç güncelleme çıkaran Apple şikayetlerin üstesinden gelmişti.

Google bu anlamda katı politikalar üretmeye başladıysa ipin ucunu kaçırır ve Android’in mezarını kazmaya başlar.

Bir Cevap Yazın